A Tömörkény István Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola kerámia osztályainak közösségi oldala.

2011. május 6., péntek

MUSEION 1 Galériában (Budapest), Dobány Sándor kerámikusművész kiállítása




Dobány Sábor – 26 év
Dobány Sándor keramikusművész használati tárgyak tervezőjeként ismert a kortárs magyar kerámiaművészetben. Kis szériában, sorszámozott, kézzel festett használati porcelántárgyakat készít a posztmodern egyik képviselőjeként. 1972-ben a Zsolnay gyárban szerzett gipszmintakészítő szakmunkás bizonyítványt, ahol 14 éven át dolgozott. Képzőművészeti tanulmányait magánúton végezte, mesterei voltak Haraszti Pál, Lantos Ferenc festőművészek és Csiky Tibor szobrászművész. 1985-ben készítette első teáskanna sorozatát, akkoriban a funkció mellett a forma kapott hangsúlyos szerepet. Az utóbbi években készült munkákon a funkcionalitás kevésbé kapott központi szerepet a tervezésben, meghatározóbbá vált számára a plasztika, a dekor, a tárgyak festése. 1989-től épületkerámiával is foglalkozik. 1993-ban alapító tagja volt a DeForma csoportnak, amelynek tagjai a porcelán használati tárgyak formai megújítását tűzték ki célul: a hagyományos edényformák helyett sajátosan új tárgyvilágot hoztak létre, megteremtve a kortárs porcelánművészetben az alkotás szabadságának követendő mértékét, és ezzel az attitűddel a fiatalabb keramikus-nemzedék számára is új utat jelöltek ki. Számos kerámia biennálé és pályázat első- és különdíját nyerte el, a Glasgow School of art vendégtanára volt.


"Museion No.1 "
H-1091 Budapest, Üllői út 3
Telephone +36 1 216 4784, +36 20 223 7180
email: museion@t-online.hu
icshu@t-online.hu

2011. május 3., kedd

Az ÜVEGvilág

ÜVEGvilág és ECOlogic a "Design+" keretén belül

hol? itt: design + kiállítás és vásár


Időpont: 
2011, május 2 - 10:00 - 2011, május 8 - 19:00
2011. május 2-8 között sokszínű, más kiállításokon eddig be nem mutatott innovációkkal, az első ízben megrendezésre kerülő Művészeti Tárlaton professzionális magyar művészekkel és kollekciókkal ismerkedhet meg a nagyközönség. Szakmai előadások, bemutatók, vetítések keretein belül bővíthetik az érdeklődők ismereteiket, és a kortárs hazai design jelenlévő művészeitől kérhetnek tanácsot. A kiállított művek megvásárolhatók, vagy megrendelhetők.
Az üveg önmagában is rejtélyes anyag, a belőle készült használati és művészeti tárgyakat alkotójuk képzelete tovább gazdagítja. Megmunkálásának lehetőségei tágak, nemcsak állapota, hanem tulajdonságai is különlegesek. Az üveg mindig tűzben születik. Régen az üvegkészítés rítus volt, - kultikus, és misztikus.
Az Ókorban, sőt még a Reneszánsz kor idején is az aranyéval vetekedett az értéke.
Ma - a nagyipari technológiák és a tömegtermelés miatt -, már hétköznapi, szinte észrevétlen, és kevéssé megbecsült.
Bilidzki Anett: Light BenderEdőcs Márta: DísztálFűri Judit:
 Várakozás
Az építészeti üveg középkori virágkorát a színes templomablakok képviselik, melynek hagyománya csak a XIX. század végén éledt újjá. Mára ezernyi új technológiával, formai és stílusbeli változatossággal gazdagodott, és képes egyénivé tenni e globalizált környezetkultúrát, változatosabbá téve a XX. század sokszor túlminimalizált egyszerűségét a XXI. században. Az ablakok síküvegei ma már nem pusztán funkcionálisak. Jelentést hordoznak, megmozdulnak, kilépnek sík mivoltukból.
Gonzales Gábor: Szelid hullámSzász Károly: Torony ugrás díjZsilka Dávid: Wormholes
Üvegtervezőink európai összehasonlításban is kiemelkedőt alkotnak, merészen újítók, megjelenési lehetőségeik mégis szűkösek. Úgy gondoljuk, hogy az építészek és belsőépítészek nem ismerik eléggé, mi minden lehetőség rejlik az üvegben, milyen  "mágikus pluszt" adhat egy jól megtervezett üvegalkotás, legyen az funkcionális, vagy képzőművészeti jellegű.
Üvegszobrászaink az anyag sokrétű megmunkálásával változatos világot tárnak a látogató elé. Mindannyian az üveg fénytörésével, effektjeivel, az anyag - sokak számára ismeretlen- lehetőségeivel élnek, mikor képzőművészeti alkotásokat, vagy funkcionális üvegtárgyakat hoznak létre.
Borbás Dorka: Scripta manentSipos Balázs: Yummie
Lukácsi László: SnailVarga Dóra: Parfüm
Ez a kiállítás betekintést nyújt a magyar üvegművészek munkásságába, segít, hogy, a szakma és a nagyközönség is ízelítőt kapjon abból az értékből, mely itthon is megtalálható, nemcsak az eredményesebben propagált külföldi designban.
A kiállításon részt vevő művészek: Borbás Dorka, Borkovics Péter, Edőcs Márta, Fűri Judit, Gonzales Gábor, Köblitz Birgit, Lukácsi László, Sipos Balázs, Szász Károly, valamint a MOME Üvegszakának III. évfolyamos hallgatói.
ECOlogic
A természet logikája tökéletes!
Csapatunkban hazai és nemzetközi díjas magyar designerek alkotnak, komoly szakmai tapasztalattal és referenciákkal. Számos személyünkhöz kötődő formai és technikai újítás áll szerzői jogi védelem alatt.
A professzionális minőség és az egyedi tervezés mellett termékeink gyártása során tudatosan a környezetvédelem és a fenntarthatóság elvét érvényesítjük. Az ökodesign nemcsak az általunk alkalmazott technológiákban érvényesül, tárgyainkról néha közvetlenül is leolvasható, hogy a természet inspirációiból születnek.
Számunkra fontos az elegancia és a magas esztétikum, mely a naturális anyagok szépségét nem elnyomja, hanem kiemeli.
Az ECOlogic csapata: Bánhalmi Gábor, Buza Krisztina, Grünfelder Judit, Gulyás Judit, Juhász Ádám, Károlyi Eszter, Máder Barna, Pongrácz Farkas.
A "Design +" keretén belül a hazai design is fórumot kap, melyből talán hagyomány teremtődik. Részt vesz még, Duronelly Balázs a Zöld-fallal, Terbe János belsőépítész a Karton Design-tól és másik hat kiállító.